Aleksandra Kolarić

Ranko Marinković i Sterijino pozorje

 

 

Glavni odbor Sterijinog pozorja ‡ član u četiri saziva: 1957‡1958; 1958‡1959; 1959‡1961; 1967‡1973.

 

***

Autor Poruke povodom Dana jugoslovenske drame 1987. Poruku interpretirao Josip PEJAKOVIĆ, glumac iz Sarajeva

 

***

Dobitnik Sterijine nagrade za naročite zasluge na unapređenju jugoslovenske pozorišne umetnosti i kulture 1985. godine

Učešće na Festivalu

 

1956 ‡ GLORIJA, Hrvatsko narodno kazalište, Zagreb, van konkurencije

Reditelj, scenograf Bojan STUPICA, kostimograf Inga KOSTINČER-BREGOVAC, kompozitor Bojan ADAMIČ, asistent reditelja Pavao CINDRIĆ

 

Uloge

Mira STUPICA (Glorija), Emil KUTIJARO (Rikardo Kozlović), Amand ALIGER (Biskup), Jurica DIJAKOVIĆ (Done Jere), Jozo PETRIČIĆ (Don Zane), Nikša STEFANINI (Don Florije), August CILIĆ (Toma), Gizela HUML (Žena), Ivan ROGULjA (Dječak), Radovan VUČKOVIĆ ( (Dječak), Đurđa GLAŽAR (Djevojčica), Adem ĆEJVAN (Toni), Damir MEJOVŠEK (Bimbo), Damir NOVAK (Bep), Ante DULČIĆ (Kok), Mica ŠEKULIN (Starica), Pero RADMANOVIĆ (Starac)

 

1957 ‡ GLORIJA, Makedonski naroden

teatar, Skoplje

Prevodilac, reditelj Ilija MILČIN, scenograf Vasilije POPOVIĆ Cico, kostimograf Mira GLIŠIĆ

 

Uloge

Tome KIROVSKI (Biskup), Vukan DINEVSKI (Don Jere), Dančo MITREVSKI (Don Zane), Jon ISAJA (Don Florije), Boris STEFANOVSKI (Toma), Cvetanka JAKIMOVSKA (Glorija), Petre PRLIČKO (Rikardo Kozlović), Stojka CEKOVA (Žena), Dragi KRSTEVSKI (Toni)

 

1957 ‡ GLORIJA, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd

Reditelj Tomislav TANHOFER, scenograf Milenko ŠERBAN, kostimograf Mira GLIŠIĆ, scenski pokret Ani RADOŠEVIĆ, kompozitor Veljko MARIĆ, asistent reditelja Zdravko ŠOTRA, maske Karlo BULIĆ

 

Uloge

Olga SPIRIDONOVIĆ (Glorija), Dejan DUBAJIĆ (Rikardo Kozlović), Karlo BULIĆ (Biskup), Stevo ŽIGON (Don Jere), Viktor STARČIĆ (Don Zane), Milan AJVAZ (Don Florije), Slavko SIMIĆ (Toma), Zoran RISTANOVIĆ (Toni), Uroš GLOVACKI (Bimbo), Moris LEVI (Bep), Miodrag RADOVANOVIĆ (Kok), Nevenka MIKULIĆ (Žena), Dušan STEFANOVIĆ (Starac)

Nagrade: Tomislav TANHOFER, Sterijina nagrada za arežiju; Karlo BUKIĆ (Biskup), Sterijina nagrada za glumu

 

1977 ‡ KIKLOP, Hrvatsko narodno kazalište, Zagreb

Dramatizator, reditelj Kosta SPAIĆ, scenograf Drago TURINA, kostimograf Diana KOSEC-BOUREK

 

Uloge

Rade ŠERBEDŽIJA (Melkior), Zvonimir ZORIČIĆ (Kor), Zlatko CRNKOVIĆ (Don Fernando), Jovan LIČINA (Maestro), Saša DABETIĆ (Vivijana), Koraljka HRS-KINCL (Enka), Boris BUZANČIĆ (Ugo), Jelena GRUIĆ-ORŠIĆ (Bolničarka), Mirko ŠVEC (Pupo), Petar DOBRIĆ (Nepoznati), Eta BORTOLACI (Luda pijanistica), Ivo KADIĆ (Atma), Dubravka GAL-OREŠČANIN (Elza), Špiro GUBERINA (Pijanac; Krele), Miro ŠEGRT (Cviker; Tartif), Boris FESTINI (Don Kuzma; Peharek; Maršal dvora), Ljudevit GALIC (Invalid s vagom; Sudac), Kruno VALENTIĆ (Plakater; Mitar), Franjo ŠTEFULj (Debeli građanin; Orijaš), Jurica DIJAKOVIĆ (Meksikanac; Prvi građanin; Major), Tomislav STOJKOVIĆ (Kurt; Melankolik; Vojnik Madžar), Branko BONAĆI (Građanin; Staretinar; Liječnik-major), Mustafa NADAREVIĆ (Građanin; Kondukter, Desni regrut), Amir BUKVIĆ (Mršavi student; Lijevi regrut), Vjenceslav KAPURAL (Cikorije; Čičak), Dragan MILIVOJEVIĆ (Fredy; Hermafrodit),, Eliza GERNER (Starija glumica), Ivan KATIĆ (Slijepac; Vojnik-seljak; Drugi vodnik; Kero), Franjo FRUK (Vozač tramvaja; Treći vodnik), Pavle BOGDANOVIĆ (Kolporter; Mali), Zvonko STRMAC (Starčić, Pukovnik; Advokat), Božidar OREŠKOVIĆ (Prvi vodnik; Manjou), Nikola LOVREKOVIĆ (Gostioničar), Oto LEVAJ (Šofer)

Nagrade: Sterijina nagrada za predstavu u celini; Kosta SPAIĆ, Sterijina nagrada za dramatizaciju; Sterijina nagrada za režiju; Boris BUZANČIĆ (Ugo), Rade ŠERBEDŽIJA (Melkior), Sterijina nagrada za glumu; Drago TURINA, Sterijina nagrada za scenografiju; Sterijina nagrada Okruglog stola kritike za najbolju predstavu u celini

 

1984 ‡ GLORIJA, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad, van konkurencije

Reditelj Želimir OREŠKOVIĆ, scenograf Zvonko ŠULER, kostimograf Branka PETROVIĆ, kompozitor Gabor LENĐEL, scenski pokret Ivan KLEMENC, lektor Branivoj ĐORĐEVIĆ

 

Uloge

Svetlana BOJKOVIĆ (Glorija), Stevan ŠALAJIĆ (Rikardo Kozlović), Radivoje KOJADINOVIĆ (Biskup), Tihomir STANIĆ (Don Jere), Velimir ŽIVOTIĆ (Don Zane), Stevan GARDINOVAČKI (Don Florio), Miodrag PETRONJE (Toma), Dragica SINOVČIĆ-BRKOVIĆ (Majka), Vladeta POPOV (Toni), Ivan KLEMEC (Bimbo), Miodrag GAJIĆ (Bep), Nenad VUJANOVIĆ (Kok), Irena STEPIĆ (Isus Krist), Vesna ŽDRNJA Marija Magdalena), Laslo BOROŠ (Prvi farizej), Deneš DEBREI (Drugi farizej), Andraš BUBOŠ (Prvi vojnik), Šandol LASLO (Drugi vojnik), Tibor KIŠ (mađioničar), Kornelija TAPAI (Prva artistkinja), Ljiljana JAKŠIĆ (Druga artistkinja), Tijana MAKSIMOVIĆ (Treća artistkinja), Rafael ARČON (Klovn)

 

***

Za Sterijino pozorje Gloriju prijavljivali Narodno pozorište Tuzla, Narodno pozorište Subotica (Drama na mađarskom jeziku), Dramsko kazalište „Gavela” Zagreb, Narodno kazalište Zadar, Narodno kazalište „Ivan Zajc” Rijeka, Hrvatsko narodno kazalište Split; Albatros (dramatizacija Marin Carić) Hrvatsko narodno kazalište Split; Zagrljaj (dramatizacija Božidar Violić) Dramsko kazalište „Gavela” Zagreb i Hrvatsko narodno kazalište Zagreb; Zajedničku kupku (dramatizacija Georgij Paro) Hrvatsko narodno kazalište Zagreb; Inspektorove spletke Beogradsko dramsko pozorište; Pustinju Hrvatsko narodno kazalište Zagreb

 

Priredila Aleksandra KOLARIĆ